Muzeum Cementu w San Sebastián

 
Podczas urlopu trafiliśmy przez przypdek do całkiem ciekawego muzeum – Muzeum Cementu na przedmieściach San Sebastián w Hiszpaniii w Kraju Basków.

Muzeum powstało w 2000 roku przy jednej z największych i najstarszych cementowni w regionie (założona w 1850 roku Cementos Rezola, obecnie część FYM-HeidelbergCement Group). Muzeum znajduje się w budynku, który kiedyś był szkołą, do której uczęszczały dzieci pracowników cementowni. Projekt architektoniczny muzeum zachował betonową strukturę starego budynku, kładąc szczególny nacisk na konserwację elewacji wykonanej z płyt betonowych.

Wizyta w muzeum rozpoczyna się od przedstawienia historii stosowania cementu od starożytności do współczesności. Opowiada o wynalezieniu cementu portlandzkiego pod koniec XVIII wieku oraz konstrukcji żelbetowych.

Następnie przechodzimy do wystawy poświęconej  rewolucji przemysłowej w Kraju Basków, dynamicznie rozwijającemu się sektorowi przemysłowemu i powstaniu pierwszych cementowni.

Ta część wystawy jest bardzo ciekawa, pozwala zrozumieć jak rozwój przemysłu przyczynił się do wzbogacenia regionu.

Nam jednak najbardziej podobała się interaktywna ekspozycja dotycząca wydobycia i przetwarzaniem różnych rodzajów skał, głównie wapienia,  oraz procesu wytwarzania klinkieru, wypalania go, a potem mielenia do uzyskania finalnego produktu.

W muzeum zaprezentowano również zastosowanie cementu w inżynierii, architekturze i sztuce oraz wpływ przemysłu cementowego na środowisko, m.in udział firm cementowych w eliminacji odpadów wytwarzanych przez inne gałęzie przemysłu i ich wykorzystaniu jako alternatywnego źródła energii lub jako surowiec (wykorzystanie m.in. popiołów lotnych i hutniczych, o których kiedyś pisaliśmy odnośnie betonu architektonicznego).

Polecamy wypad do Muzeum Cementu jako  przerywnik pomiędzy plażowaniem, chodzeniem po górach i wizytami w tradycyjnych muzeach.

Zobaczcie na YouTube, jak wyglądało nasze zwiedzanie:

 

Muzea o podobnej tematyce możecie znaleźć także w innych miejscach, np.

 

W Polsce planuje się utworzenie Muzeum cementu w Cementowni Odra w Opolu – najstarszej czynnej cementowni w Polsce, jednak póki co, nie wiadomo, kiedy zostanie ono otwarte.